Dokąd zmierza polski rynek ubezpieczeń?

Stan branży ubezpieczeniowej to dobry wyznacznik szeroko pojętego rozwoju gospodarczego i społecznego. W krajach bogatszych i bardziej rozwiniętych ludzie ubezpieczają się częściej, a ich znajomość funkcjonowania runku ubezpieczeniowego jest większa. Dobrze więc wiedzieć, w jakim kierunku zmierza polski rynek ubezpieczeń.

Jak ważna jest branża ubezpieczeń w Polsce?

Dane pokazują, że w skali roku Polacy łącznie za ubezpieczenia płacą kilkadziesiąt miliardów złotych. Praktycznie każdego roku wartość ta wzrasta o kilka procent. Zawodowo z branżą ubezpieczeniową związanych są setki tysięcy Polaków. Ubezpieczeniowa to więc spora i istotna część polskiej gospodarki, która rozwija się w sposób stabilnie.

Nieco gorzej sytuacja wygląda pod względem znajomości sposobu działania ubezpieczeń. Choć trudno tu o precyzyjne dane, to specjaliści są zgodni co do tego, że statystyczny Polak wie bardzo mało o ubezpieczeniach. Problemem jest dość poważny, ponieważ ludzie zwykle podpisują umowy o polisy ubezpieczeniowe bez ich dokładnego przeczytania. Specjaliści zwracają też uwagę na to, że Polacy, w porównaniu do obywateli zachodnich krajów, niechętnie ubezpieczają swoje życie.

Jak zmieniają się popyt na ubezpieczenia?

W ostatnich latach wiele polskich towarzystw ubezpieczeniowych postawiło na ubezpieczenia medyczne, będące alternatywą dla NFZ. Po ich wykupieniu klient może korzystać z usług prywatnych lekarzy, bez oczekiwania w kolejach. Ubezpieczenia medyczne okazały się świetnym pomysłem biznesowym, a dziś korzysta już nich kilka milionów ludzi.

Właściciele firm zgłaszają zaś coraz większe zapotrzebowanie na tzw. cyberpolisy, które są coraz powszechniej dostępne na rynku. Ubezpieczenie tego typu chroni przed finansowymi skutkami ataków hakerskich, wycieku danych osobistych, itp.

Przewiduje się także, że w najbliższych latach mocno wzrośnie zapotrzebowanie na polisy dotyczące UTO, czyli Urządzeń Transportu Osobistego. W Polsce bardzo szybko przebywa użytkowników elektronicznych hulajnóg, czy deskorolek. Te zaś mogą być przyczyną wypadków drogowych, co dla towarzystw ubezpieczeniowych oznacza szansę na sprzedaż polis nowego typu.

W jaki sposób technologia zmienia branżę?

Branża ubezpieczeniowa od zawsze uchodzi za innowacyjną. Do niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe rozwijały przede wszystkim technologie informacyjne, takie jak Big Data, po to, by móc precyzyjniej określać ryzyko ubezpieczeniowe i poziom składek.

Obecnie jednak zaawansowane algorytmy i sztuczna inteligencja zaczyna być wykorzystywana także do obsługi klienta. W PZU już teraz część szkód nie jest wyceniana przez pracowników, lecz za pośrednictwem inteligentnego programu. Zapewne wkrótce standardem staną się też aplikacje mobilne towarzystw ubezpieczeniowych, przez które zgłosić można zajście szkody ubezpieczeniowej, np. stłuczki samochodowej. Rozwiązania tego typu mają sprawić, że klienci otrzymają należne odszkodowanie szybciej niż dotychczas.

Dokąd zmierza polski rynek ubezpieczeń?
Scroll to top
zakra