Jak działa biznes kryptowalut?

Jedni w tym biznesie zarobili miliony dolarów, a drudzy stracili mnóstwo pieniędzy. Kryptowaluty to jedne z najbardziej nieprzewidywalnych instrumentów finansowych, które w ostatnich latach były tematem wielu debat oraz kontrowersji. Jak jednak działa rynek kryptowalut, takich jak słynny Bitcoin?

Czym są kryptowaluty i od czego zależy jej wartość?

Kryptowaluty to swego rodzaju spekulatywna i nieco abstrakcyjna wersja pieniędzy. Z technicznego punktu widzenia jest to ciąg zaszyfrowanych znaków księgowych zabezpieczony zaawansowanymi systemami komputerowymi.

Wartość kryptowaluty jest zależna od popytu i podaży. Nie różni się to w zasadzie niczym, od innych rynków. Po prostu kryptowaluta jest warta dokładnie tyle, ile ktoś w danym momencie chce za nią zapłacić.

Kryptowaluta pełni taką samą funkcję, jak inne rodzaje pieniędzy. Można nią płacić szybko i wygodnie np. w coraz większej ilości sklepów internetowych. Ponadto kryptowaluty, takie jak Bitcoin czasem okazują się doskonałą inwestycją.

Czy wartość kryptowalut jest iluzoryczna?

Z jednej strony kryptowalutę, czyli cyfrowy zapis ciągu znaków można określić mianem iluzji, która nie przedstawia żadnej realnej wartości. Z drugiej strony kryptowaluty wcale nie różnią się tak mocno od innych form pieniędzy. W końcu przelewy elektroniczne to w ujęciu technicznym także zapis wirtualnego ciągu znaków. Ba, nawet banknoty takie, jak dolar, euro, czy złotówka de facto nie przedstawiają żadnej wartości. To po prostu kawałki specjalnego papieru, za które dokonuje się transakcji. Ich wartość transakcyjna bierze się zaś ze swoistej umowy pomiędzy wszystkimi obywatelami.

Niemniej w przypadku chęci korzystania z kryptowalut trzeba zachować dużą ostrożność. Przepisy polskiego prawa nie są tu jednoznaczne, a systemy zabezpieczeń kryptowalut czasem są obchodzone przez hakerów. Przede wszystkim jednak wartość kryptowalut waha się bardzo mocno. Inwestowanie np. w Bitcoiny jest więc obarczone ogromnym ryzykiem.

Jak działa biznes kryptowalut?
Scroll to top
zakra