Na czym zarabiają banki?

Nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić, że banki to podmioty gospodarcze, które generują ogromne zyski. W końcu z ich usług korzysta praktycznie każdy, a w bankowości każdego dnia obraca się miliardami złotych. Na czym jednak banki tak naprawdę zarabiają?

Jaka działalność bankowa generuje największe zyski?

Wszystko ma cenę, pieniądze także. Ceną pieniędzy jest zaś oprocentowanie, o czym najłatwiej przekonać się przeglądając raporty zarobków banku. Zdecydowana większość przychodów bankowych pochodzi właśnie z oprocentowania kredytów. Szczególnie kredyty hipoteczne to dla banku opłacalny interes.

Poza odsetkami banki spore zyski czerpią także z szeregu opłat nakładanych na klientów. Choć są one na ogół niskie np. kilka złotych za wypłatę pieniędzy z bankomatu, to po pomnożeniu przez ogromną liczbę klientów gwarantują wielkie przychody. Pozostałe aspekty działalności banku generują relatywnie niskie zyski. Pośród nich można wymienić np. transakcje dokonywane z bankiem centralnym, czyli NBP.

Jakie koszty ponoszą banki?

Tak jak każde przedsiębiorstwo, tak i banki ponoszą spore koszty. Największą z nich stanowią wydatki operacyjne i te związane z kadrami. Utrzymanie serwerów internetowych, pracowników i placówek bankowych wiąże się przecież z wielkimi wydatkami. Rynek jest także coraz bardziej konkurencyjny, dlatego też banki inwestują ogromne sumy na reklamę.

Na czym zarabiają banki?
Scroll to top
zakra